06/23/2026 | Press release | Distributed by Public on 06/23/2026 04:59
De Ziua Suveranității, marcată la 23 iunie, Președinta Maia Sandu a subliniat importanța momentului istoric din 1990, când Republica Moldova a făcut un pas decisiv spre independență și dreptul de a-și decide singură viitorul.
Șefa statului a menționat că drumul european al Republicii Moldova își are rădăcinile în curajul și aspirațiile generației care, la 23 iunie 1990, a adoptat Declarația de Suveranitate și a ales desprinderea de regimul sovietic. Potrivit Președintei, eforturile și sacrificiile de atunci au făcut posibil parcursul actual al țării spre integrarea europeană și consolidarea democrației.
"Acum 36 de ani, moldovenii au luptat pentru suveranitate și pentru dreptul de a-și decide soarta singuri. Peste 36 de ani, Moldova își construiește soarta cu adevărat ", a declarat Președinta Maia Sandu.
În contextul provocărilor de securitate din regiune, șefa statului a atras atenția asupra faptului că suveranitatea și independența trebuie apărate permanent. Președinta a condamnat agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei și tentativele Kremlinului de a distruge prin război dreptul unui stat suveran de a-și decide propriul destin.
,,Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova", a subliniat șefa statului.