06/22/2026 | Press release | Distributed by Public on 06/22/2026 07:07
Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, uz podršku Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, Ambasade Švicarske u Bosni i Hercegovini i Ambasade Ujedinjenog Kraljevstva u Bosni i Hercegovini, organiziralo je 22. juna 2026. godine konferenciju na visokom nivou "30 godina mira i budućnost multilateralizma".
Konferencija je održana u Ministarstvu vanjskih poslova Bosne i Hercegovine u Sarajevu kao uvodni događaj prve Sedmice izgradnje mira Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, koja se održava od 22. do 26. juna. Sedmica izgradnje mira je globalna inicijativa UN-a i ove godine se održava u znaku 20 godina UN-ovog rada na izgradnji mira, uključujući Fond za izgradnju mira generalnog sekretara UN-a (PBF), koji u BiH podržava inicijative za jačanje povjerenja, dijaloga i društvene kohezije, uz uključivanje žena i mladih.
U uvodnom obraćanju ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković je naglasio da su prije tri decenije kolektivna međunarodna akcija i multilateralizam poslužili kao temelj na kojem je uspostavljen mir u Bosni i Hercegovini. Dodao je da od kritičnih dana implementacije mira do dugoročnog održivog razvoja, promocije ljudskih prava i regionalne saradnje, naša zajednička historija stoji kao snažan dokaz onoga što globalna solidarnost može postići.
"Međutim, današnji dan označava ključnu prekretnicu u našoj priči. Bosna i Hercegovina više nije samo korisnik međunarodne pomoći. Mi smo aktivni doprinositelj globalnoj diplomatskoj areni. Naše duboko institucionalno pamćenje, naša otpornost i naše jedinstveno iskustvo u pomirenju pružaju nam neprocjenjivo znanje u ovoj oblasti. Spremni smo da aktivno doprinesemo ukupnoj diskusiji o sprječavanju sukoba, medijaciji i održivoj izgradnji mira", istakao je ministar Konaković. Poručio je da u vremenima globalnih potresa, multilateralizam nije zastarjeli luksuz, već apsolutna nužnost te da moramo zajedno raditi na podsticanju agilnije, inkluzivnije i principijelnije multilateralne arhitekture, koja daje prioritet preventivnoj diplomatiji i poštuje lokalno vlasništvo.
Obraćajući se učesnicima konferencije rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini Arnhild Spence istakla je da je međunarodna saradnja imala ključnu ulogu u okončanju rata i poslijeratnom oporavku Bosne i Hercegovine. Od tada, Bosna i Hercegovina aktivno doprinosi multilateralnom sistemu, uključujući i kao nestalna članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija i članica Vijeća za ljudska prava.
"Trideset godina nakon rata, mirovni put Bosne i Hercegovine podsjeća nas da se mir mora kontinuirano održavati kroz prevenciju, povjerenje, snažne institucije i saradnju među zajednicama. Dok otvaramo prvu Sedmicu izgradnje mira Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, naša poruka je jasna: multilateralizam mora biti praktičan i vidljiv u životima ljudi - kroz snažnije institucije, zaštićena prava, bolje prilike i povjerenje u budućnost."
U uvodnom dijelu konferencije prisutnima se obratila i predstavnica mladih Nia Abadžić, koja je istakla važnost uključivanja mladih u razgovore o budućnosti mira i multilateralne saradnje.
"Kroz angažman u Komisiji Ujedinjenih nacija za izgradnju mira u oktobru 2025. godine, uvjerila sam se da Bosna i Hercegovina nije samo korisnica međunarodne podrške, već i važan doprinosilac globalnim razgovorima o tome kako se mir gradi, održava i štiti.Moja generacija ima odgovornost ne samo da koristi prednosti multilateralizma, već i da ga jača. Ali to ne možemo činiti s margina. Nemojte samo pozivati mlade da govore o budućnosti. Uključite nas u njeno oblikovanje", poručila je Abadžić.
Konferencija je okupila predstavnike institucija, diplomatske zajednice, međunarodnih organizacija, akademske zajednice i civilnog društva u razgovoru o ulozi multilateralne saradnje u mirovnom putu Bosne i Hercegovine - od provedbe mira i izgradnje institucija do razvoja, ljudskih prava i regionalne saradnje - kao i o tome kako iskustva Bosne i Hercegovine mogu doprinijeti globalnim razgovorima o izgradnji mira, prevenciji i diplomatiji.