Chancellery of the Prime Minister of the Republic of Poland

06/23/2026 | Press release | Distributed by Public on 06/23/2026 15:32

Premier: Grupa Wyszehradzka będzie jedną z największych potęg

Premier: Grupa Wyszehradzka będzie jedną z największych potęg

23.06.2026

"Wszystko zależy od tego, czy wrócimy do sposobu działania opartego na zaufaniu i wzajemnej lojalności - powiedział premier Donald Tusk podczas pierwszego od dwóch lat spotkania szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Szef polskiego rządu podkreślił, że V4, którą tworzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, może ponownie odgrywać ważną rolę w kształtowaniu europejskiej debaty. Zaznaczył również, że w kluczowych obszarach, takich jak energia, migracja, polityka spójności czy rolnictwo, państwa regionu łączy więcej, niż dzieli.

Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej może wzmocnić wpływ państw regionu na kluczowe wydarzenia i decyzje podejmowane w Europie.

Każde z naszych państw może ponownie odgrywać ważną rolę w kształtowaniu wydarzeń w Europie. Dzięki temu możliwa jest także współpraca ponad istniejącymi różnicami, w sprawach istotnych dla naszych krajów i całego regionu

- podkreślił Premier.

Współpraca w ramach V4 przynosi najlepsze rezultaty wtedy, gdy opiera się na wzajemnym zaufaniu oraz przekonaniu o dobrych intencjach partnerów.

Jeśli zawsze będziemy rozumieli, że to, co nas łączy niezależnie od konfliktów, jest silniejsze niż to, co nas dzieli, to Europa zacznie nas słuchać

- powiedział Donald Tusk.

Obszary takie jak bezpieczeństwo energetyczne, polityka klimatyczna, migracja, polityka spójności czy rolnictwo pozostają ważnymi obszarami współpracy między państwami regionu.

Wtedy, kiedy V4 był lojalny i solidarny, dawał też takie światło nadziei wszystkim państwom ze wschodniej flanki, wszystkim tzw. nowym członkom Unii Europejskiej. Nie widzę żadnego powodu, żeby znowu V4 był takim drogowskazem dla tych wszystkich, którzy w konfrontacji z Niemcami, z Francją, z biurokracją brukselską w samotności nie mają szans

- podsumował Premier.

Wspólne działania krajów Grupy Wyszehradzkiej mogą wzmacniać pozycję Europy Środkowo-Wschodniej w Unii Europejskiej oraz przyczyniać się do skuteczniejszego reprezentowania interesów regionu na forum europejskim.

Gdy Grupa Wyszehradzka była jak jedna pięść, to byliśmy w stanie nie tylko wpływać, ale również narzucać decyzje w Europie

- powiedział szef polskiego rządu.

Dzisiejsze spotkanie pod Budapesztem to pierwszy formalny szczyt Grupy Wyszehradzkiej od 2024 roku. Ostatni szczyt V4 z udziałem szefów rządów odbył się w lutym 2024 r. w Pradze.

Wideo

Zdjęcia (2)

Chancellery of the Prime Minister of the Republic of Poland published this content on June 23, 2026, and is solely responsible for the information contained herein. Distributed via Public Technologies (PUBT), unedited and unaltered, on June 23, 2026 at 21:32 UTC. If you believe the information included in the content is inaccurate or outdated and requires editing or removal, please contact us at [email protected]