06/26/2026 | Press release | Distributed by Public on 06/26/2026 07:24
Avtor: Žan Kolman, Ministrstvo za gospodarstvo, delo in šport
Minister Logar je v okviru foruma sodeloval na panelu Energetska konkurenca v večpolarnem svetu: kako okrepiti evropsko suverenost in odpornost, kjer so razpravljavci obravnavali ključne izzive energetske varnosti, strateške avtonomije in konkurenčnosti Evropske unije.
»Energija ni več le ekonomsko ali okoljsko vprašanje, ampak je vprašanje strateške suverenosti, gospodarske varnosti, konkurenčnosti in geopolitične odpornosti. Za Slovenijo, kot odprto in izvozno usmerjeno gospodarstvo, je zato dostop do zanesljive, cenovno dostopne in nizkoogljične energije ključen za ohranjanje industrijske konkurenčnosti in dolgoročne blaginje,« je poudaril minister Logar.
Minister je v razpravi posebej poudaril tudi pomen stabilnega in predvidljivega regulativnega okolja, ki podjetjem omogoča načrtovanje dolgoročnih investicij, ter se zavzel za uravnotežen energetski prehod, ki ne ogroža industrijske konkurenčnosti.
Slovenija z domačimi viri zagotavlja 56 odstotkov svojih energetskih potreb. Na področju proizvodnje električne energije pa je Slovenija kar 97-odstotno samooskrbna.
Minister je ob tem izpostavil tudi pomen nadaljnje diverzifikacije energetskih virov, razvoja tehnološko nevtralnega energetskega miksa ter krepitve regionalnega sodelovanja v srednji in jugovzhodni Evropi. Posebej je opozoril na potrebo po usklajenem razvoju energetskih in digitalnih zmogljivosti v okviru skupnega strateškega pristopa Evropske unije.
Namen udeležbe ministra dr. Anžeta Logarja na Dubrovnik forumu 2026 je bil okrepiti politični in gospodarski dialog s Hrvaško ter drugimi partnerji iz regije in širše, spodbuditi nova poslovna partnerstva ter aktivno prispevati k razpravam o ključnih strateških vprašanjih prihodnjega razvoja Evropske unije, zlasti na področju energetske varnosti, konkurenčnosti in gospodarske odpornosti.
V okviru obiska na Hrvaškem si je minister Logar ogledal tudi pomembno slovensko investicijo - ladjedelnico Iskra Shipyard v Šibeniku, kjer se je sestal z vodstvom podjetja. Iskra Shipyard Šibenik predstavlja primer uspešne industrijske preobrazbe in enega ključnih razvojnih projektov skupine Iskra na Hrvaškem. Z usmerjenostjo v nišne segmente, zeleno tehnologijo in visoko dodano vrednost ladjedelnica postopoma postaja pomemben regionalni igralec na področju specializiranega ladjedelništva in remonta.
Ob robu foruma se je minister sestal tudi s hrvaškim ministrom za zunanje in evropske zadeve Gordanom Grlićem Radmanom, soustanoviteljem in direktorjem Urada za raziskave industrije in gospodarskih temeljev (angleško Bureau of Research on Industry and Economic Fundamentals - BRIEF) Afaqom Hussainom, glavnim izvršnim direktorjem organizacije AI Chamber CEE Tomaszem Snazykom ter posebnim predstavnikom Evropske unije za zalivsko regijo Luigijem Di Maiom.
Dubrovnik Forum je vsakoletna mednarodna konferenca na visoki ravni, namenjena razpravi o aktualnih globalnih vprašanjih, kot so varnost, geopolitika, gospodarstvo in nove tehnologije, ter krepitvi dialoga med državami in regijami. Od leta 2006 združuje številne politične voditelje, ministre, diplomate, predstavnike mednarodnih organizacij, gospodarstva in strokovno javnost z vsega sveta.
Letošnji forum, ki obeležuje 20. obletnico, je potekal pod naslovom Doba večpolarnosti: več smeri, ena prihodnost (angleško The Age of Multipolarity: Many Directions, One Future). Razprave so bile osredotočene na vse bolj večpolarno mednarodno okolje, ki ga zaznamujejo geopolitična tekmovanja, prerazporeditev moči ter energetski, gospodarski in tehnološki izzivi, zlasti na področju umetne inteligence. Program je zajemal teme digitalne odpornosti, energetske varnosti, stabilnosti dobavnih verig, globalne trgovine in vloge novih akterjev v mednarodnem prostoru. Poseben poudarek je bil namenjen dialogu med Zahodom in državami globalnega juga ter mediteranski perspektivi, letos pa je forum prvič dopolnila tudi mladinska komponenta - Dubrovnik Youth Forum.