06/23/2026 | Press release | Distributed by Public on 06/23/2026 06:22
Podzemní laboratoř Josef, která slouží jako výzkumné a experimentální pracoviště Fakulty stavební ČVUT, poskytla pro setkání mimořádně autentické prostředí. Účastníci mohli sledovat prezentace a ukázky technologií přímo v podmínkách, které se blíží reálnému nasazení robotických systémů v podzemním stavitelství, monitoringu infrastruktury nebo krizových situacích. Akce se konala pod záštitou Středočeského kraje a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Generálními partnery byly společnosti Metrostav, STRABAG, HOCHTIEF CZ a Keramost. Podporu dále poskytlo dvanáct strategických partnerů z řad významných hráčů českého stavebnictví. Mezinárodní rozměr setkání podtrhla účast korejského výzkumného partnera KAERI.
Podpora mladých talentů - budoucích techniků
Akce podpořila dvěma novými aktivitami i mladé talenty - vysokoškoláky a středoškoláky jako generaci, která bude spoluutvářet podobu stavebnictví v nadcházejících desetiletích. Při Studentské vědecké konferenci zaměřené na robotiku a automatizaci představili studenti vysokých škol své projekty a výsledky výzkumu zaměřené na moderní technologie a jejich využití v technické praxi. Nově vzniklá soutěž Robotika naostro se stala unikátní příležitostí pro zapojení středoškoláků. Studenti partnerské fakultní VOŠS a SPŠS Dušní v Praze, kteří se zúčastnili jejího prvního ročníku, si mohli vyzkoušet řešení praktických úloh a poměřit své schopnosti při práci s robotickými systémy.
Fakulta stavební ČVUT jako hybatel technologických změn
Zapojení všech partnerů a velký zájem studentů ocenil děkan Fakulty stavební ČVUT v Praze prof. Petr Konvalinka, který ve svém vystoupení zdůraznil odpovědnost vysokých škol za přípravu odborníků pro rychle se měnící prostředí digitalizace, automatizace a robotizace: "Robotizace a automatizace přestávají být vizí budoucnosti a stávají se běžnou součástí stavební praxe. Fakulta stavební ČVUT chce být aktivním partnerem těchto změn - nejen prostřednictvím výzkumu, ale také přípravou studentů, kteří budou nové technologie navrhovat, řídit a zavádět do praxe. Robotika v podzemí je příkladem úspěšného propojení akademické sféry a průmyslu, které posouvá české stavebnictví vpřed."
Robotické technologie prezentované v podzemních prostorách
Pro návštěvníky akce byla připravena řada technologických demonstrací a expozic umístěných jak v areálu laboratoře, tak přímo v podzemních prostorách Štoly Josef. "Hlavním tématem letošního ročníku byl přechod od řešení jednotlivých úloh k pokročilému synchronizovanému řízení více robotických systémů současně.Budoucnost stavebnictví bude stále více spojena s autonomními systémy, umělou inteligencí a digitalizací, a právě koordinace více těchto autonomních systémů představuje jeden z nejvýznamnějších trendů současného vývoje robotiky," řekl Ing. Jiří Šťástka, Ph.D., vedoucí Centra experimentální geotechniky Fakulty stavební ČVUT v Praze. Prezentované technologie seznamovaly s možnostmi spolupráce autonomních robotů a dronů při mapování prostředí, monitoringu infrastruktury, sběru dat nebo realizaci specializovaných stavebních činností. "Akce zároveň ukázala, jak je pro úspěšný rozvoj těchto technologií nutná úzká spolupráci univerzit, výzkumných organizací a průmyslových partnerů. Ačkoli si stavebnictví přirozeně zachovává své osvědčené principy, stále výrazněji do něj vstupují robotizace a automatizace. Naší hlavní misí je pomáhat těmto inovacím na cestě zlaboratoře přímo do reálné praxe," uvedl prof. Radoslav Sovják, ředitel Národního centra stavebnictví 4.0.
Inovace a spolupráce s průmyslovými partnery
Akci podpořila řada významných průmyslových partnerů. Společnost Metrostav je s pracovištěm Podzemní laboratoře Josef úzce spjata prakticky od jeho samotného vzniku. "Přispěli jsme k jeho realizaci jako investor i zhotovitel. Proto mě těší, že se zde konají akce zaměřené na inovace a moderní technologie ve stavebnictví. Zaujaly mě prezentace robotických řešení, která jsme měli možnost během konference vidět. Doufám, že podobné technologie budeme v blízké budoucnosti moci využít na našich stavbách a pomohou nám zvyšovat efektivitu, bezpečnost i kvalitu realizovaných projektů," uvedl Jan Kvaš, ředitel společnosti Metrostav TBR.
Unikátní podzemní pracoviště s mnoha možnostmi
Podzemní laboratoř Josef, jež je součástí Centra experimentální geotechniky Fakulty stavební ČVUT v Praze, představuje unikátní podzemní pracoviště pro praktickou výuku studentů a experimentální činnost. Její základ tvoří Štola Josef vyražená v 80. letech minulého století v souvislosti s průzkumem dvou ložisek zlata. Štolu, nacházející se v blízkosti vesnic Mokrsko a Čelina, zapůjčilo Ministerstvo životního prostředí ČR Fakultě stavební ČVUT v Praze pro vzdělávací a výzkumné účely. Podzemní laboratoř Josef byla otevřena v roce 2007. Dosud bylo zpřístupněno zhruba 6 km štol a rozrážek. Prostřednictvím akce Robotika v podzemí zde Fakulta stavební ČVUT v Praze dlouhodobě vytváří prostor pro sdílení zkušeností, vznik nových partnerství a podporu mladých talentů, kteří budou spoluutvářet podobu stavebnictví v nadcházejících desetiletích.