Chancellery of the Prime Minister of the Republic of Poland

06/24/2026 | Press release | Distributed by Public on 06/24/2026 09:01

Zakończenie budowy Trasy Kaszubskiej - historyczny moment dla Pomorza i całego północnego wybrzeża.

Zakończenie budowy Trasy Kaszubskiej - historyczny moment dla Pomorza i całego północnego wybrzeża.

24.06.2026

"Na pewno dobrze rozumiecie moje emocje związane z tym miejscem. Długo czekaliśmy na dokończenie Trasy Kaszubskiej. To droga o wielkim znaczeniu międzynarodowym" - powiedział Premier Donald Tusk. Już w piątek kierowcy pojadą ostatnim brakującym odcinkiem drogi ekspresowej S6 między Słupskiem a Lęborkiem, co oznacza pełne połączenie Szczecina z Gdańskiem nowoczesną trasą szybkiego ruchu. Przejazd między tymi miastami skróci się nawet o 1,5 godziny. Szef rządu odniósł się również do szokujących doniesień dotyczących nieprawidłowości w Szpitalu Południowym. Premier zapowiedział, że "nie będzie żadnej litości dla tych, którzy dopuścili się ewentualnych przestępstw, albo wykroczeń o charakterze moralnym, to także znajdzie swój finał." Sprawę bada prokuratura. Odnosząc się do rozpoczynającej się jutro w Gdańsku Konferencji Odbudowy Ukrainy, Premier wyraził nadzieję, że wydarzenie będzie nie tylko impulsem dla współpracy gospodarczej i procesu odbudowy Ukrainy, ale także przyczyni się do obniżenia napięć w relacjach polsko-ukraińskich. Eskalacja emocji nie leży w interesie żadnej ze stron.

Trasa Kaszubska połączyła Szczecin z Gdańskiem

Już w najbliższy piątek kierowcy skorzystają z ostatniego brakującego odcinka drogi ekspresowej S6 między Słupskiem a Leśnicami koło Lęborka. Udostępnienie trasy oznacza zakończenie budowy jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych północnej Polski, łączącej Szczecin, Koszalin, Słupsk, Gdynię i Gdańsk.

Na pewno dobrze rozumiecie moje emocje związane z tym miejscem, długo czekaliśmy na dokończenie Trasy Kaszubskiej - to jest droga o wielkim znaczeniu też międzynarodowym.

- powiedział Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

Droga ekspresowa S6 od marca 2025 roku nosi nazwę Trasy Kaszubskiej.

Droga od Gdańska do Szczecina, od Wisły do Odry jest też przypomnieniem, że kiedyś Kaszuby to było to Pomorze Wielkie. Cieszę się, że wszyscy moi ziomkowie będą dzisiaj z wielką satysfakcją przyjmowali te informacje. Dzięki temu wszyscy będą pamiętali, że to oni byli gospodarzami tej ziemi od Szczecina po Gdańsk

- podkreślił szef rządu.

Otwarcie ostatniego odcinka S6 znacząco ułatwi codzienne podróże tysiącom kierowców i pasażerów, a także usprawni ruch w okresie rozpoczynających się wakacji.

W piątek mamy koniec roku szkolnego i początek wakacyjnych wyjazdów, a to właśnie z drogi ekspresowej S6 zjeżdża się do najpopularniejszych polskich kurortów nad Bałtykiem. Zyska na tym turystyka, branża turystyczna, przedsiębiorcy. To jest droga o ogromnym potencjale gospodarczym

- mówił Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak.

Droga ekspresowa S6 pełni kluczową funkcję w obsłudze transportu do polskich portów morskich, łącząc Świnoujście i Szczecin z portami Trójmiasta. Jest również częścią europejskiego korytarza transportowego biegnącego od Rygi do Lubeki. Jej znaczenie wykracza jednak poza kwestie gospodarcze - będzie także ważnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa.

Dzięki wybudowaniu całej S6 dajemy tlen całemu regionowi i wzmacniamy pozycję Polski na transeuropejskiej sieci drogowej. To jest bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki

- zauważył Dariusz Klimczak.

Polska od lat jest przykładem dla innych państw regionu w zakresie rozwoju nowoczesnej infrastruktury transportowej. Nasze autostrady i drogi ekspresowe należą dziś do najlepszych w Europie.

Ten odcinek Trasy Kaszubskiej potwierdza bardzo wysoką jakość i to, że nasze aspiracje są uzasadnione. Mamy prawo do dumy z tego, co Polska osiągnęła przez te lata, także jeśli chodzi o infrastrukturę

- powiedział Donald Tusk.

Widoczne jest znaczące ożywienie budowy dróg i kolei. Od początku rządu otwarto prawie 700 km odcinków nowych dróg.

Każdy element sprawy Szpitala Południowego zostanie wyjaśniony

Szef rządu skomentował również kolejne doniesienia medialne oraz wypowiedzi byłego chirurga Szpitala Południowego dotyczących sytuacji w placówce oraz możliwych nieprawidłowości skutkujących zgonami pacjentów.

Niezależnie od tego czy to się komuś opłaca czy nie - będziemy wyjaśniali każdy element sprawy Szpitala Południowego i tam, gdzie jest potrzebna prokuratura, ona jest i działa

- mówił szef rządu.

Premier pozostaje w stałym kontakcie z Prokuratorem Generalnym Waldemarem Żurkiem, którego zobowiązał do osobistego nadzoru nad wszystkimi wątkami tej sprawy. Szef rządu wyraził nadzieję, że przesłuchanie chirurga przyniesie więcej konkretnych informacji i pozwoli wyjaśnić kluczowe okoliczności sprawy.

Nie jest moim zadaniem ocenianie wiarygodności wypowiedzi w tych czy innych audycjach bohaterów tej sprawy. To nie jest moje zadanie. Ja mam swoją opinię na temat wiarygodności niektórych źródeł, ale sprawa jest zbyt poważna. Zarzuty są bardzo poważne

- powiedział Premier.

Prezes Rady Ministrów zapowiedział, że nie będzie uczestniczył w nagonce na żadną ze stron sporu. Jednocześnie zapewnił, że wszelkie nieprawidłowości zostaną dokładnie zbadane, a osoby odpowiedzialne poniosą konsekwencje.

W kwestii Szpitala Południowego nie będzie żadnej litości dla tych, którzy dopuścili się ewentualnych przestępstw albo wykroczeń o charakterze moralnym, to także znajdzie swój finał

- zapowiedział Donald Tusk.

Potwierdzić mają to wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli, śledztwa prokuratury oraz prowadzonego audytu. Wyjaśniane będą także kwestie związane z tzw. kominami płacowymi oraz wyceną niektórych procedur medycznych w szpitalach.

W interesie lekarzy jest bardzo szybkie doprowadzenie sytuacji w ochronie zdrowia i w polskich szpitalach do akceptowalnej nowej normy. Tak, żeby ludzie mieli zaufanie do tego, co robią lekarze, bo zaufanie jest niezbędne przy leczeniu ludzi. Żeby ludzie też mieli przekonanie, że szpital to nie jest miejsce finansowych przekrętów czy nadużyć

- wyjaśniał szef rządu.

W to zadanie Premier będzie osobiście zaangażowany.

Emocje wokół sporu z Ukrainą należy obniżyć

Premier Donald Tusk odniósł się również do rozpoczynającej się jutro w Gdańsku Konferencji Odbudowy Ukrainy oraz napięć w relacjach między prezydentami Polski i Ukrainy.

Moim zadaniem było doprowadzenie do finału, aby ta konferencja odbyła się nie tylko zgodnie z planem, ale z szansami na sukces. Mam nadzieję, że ta konferencja także będzie pewnym krokiem, żeby obniżyć eskalację emocji. To na pewno nie jest potrzebne ani nam, Polakom, ani Ukraińcom

- mówił Prezes Rady Ministrów.

Podczas konferencji odbędzie się również szczyt państw wschodniej flanki NATO. Rozmowy będą dotyczyć kwestii bezpieczeństwa i współpracy.

Z kolei dziś Premier będzie uczestniczył w spotkaniu grupy E5 z udziałem Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Zapowiedział, że będzie informował europejskich partnerów o sytuacji związanej z decyzją ukraińskiego Prezydenta o nadaniu jednej z jednostek wojskowych imienia bohaterów UPA. To decyzja nieakceptowalna z polskiej perspektywy, którą nasi europejscy partnerzy rozumieją coraz lepiej.

Wideo

Chancellery of the Prime Minister of the Republic of Poland published this content on June 24, 2026, and is solely responsible for the information contained herein. Distributed via Public Technologies (PUBT), unedited and unaltered, on June 24, 2026 at 15:01 UTC. If you believe the information included in the content is inaccurate or outdated and requires editing or removal, please contact us at [email protected]